Nätverksträff: Tidiga investeringar och affärsängelnätverk + Angel Prize 2025

Välkommen till en eftermiddag där vi fokuserar på hur vi ännu bättre kan stötta bolag över hela landet att attrahera investeringar i tidiga skeden.

15 oktober 2025

12:00 – 16:30

Boston Consulting Group, Gustav Adolfs torg 18, Stockholm

För medlemmar

Välkommen till en eftermiddag där vi fokuserar på hur vi ännu bättre kan stötta bolag över hela landet att attrahera investeringar i tidiga skeden.

SISP, i samarbete med Nordic Angels, bjuder in till en nätverksträff med fokus på tidiga investeringar och affärsängelnätverk. Träffen är samma dag som investerargalan Angel Prize senare på kvällen.

Eftermiddagen är kostnadsfri och riktar sig till SISPs medlemmar, som har, eller vill starta upp, affärsängel- eller investerarnätverk, innovationskontor, holdingbolag samt ängelinvesterare från nätverken. OBS – begränsat antal platser. Du anmäler dig till eftermiddagen genom bokningsknappen på denna sida.

Om Angel Prize och anmälan dit
Angel Prize är en invitation-only gala för Sveriges mest inflytelserika affärsänglar. Syftet med Angel Prize, är att skapa en mötesplats för de som har makten att påverka framtiden för Sveriges ekosystem. Bjud med dina affärsänglar genom att ansöka om inbjudan på angelprize.com. OBS – Skriv in SISP, samt (din inkubator/science park), under ”referred by” när du ansöker om inbjudan.

AGENDA för eftermiddagen

När: 15 oktober 12.00-16.30
Var: Centrala Stockholm, lokal TBA

12.00 Lunchmingel

13.00 Hej och Välkomna – Stina Lantz, SISP

13.15 Allmän aktuell bild av investerarklimatet 2025 – BCG och Nordic Angels: State of the European Angels. Hur ser investeringsklimatet ut i Europa 2025. BCG och Nordic Angels ger en sneak peak från årliga rapporten om statusen på affärsänglar i Europa 2025. En aktuell inflygning till investerarläget hösten 2025.

14.10 Bensträckare

14.30 Nya och spännande nationella satsningar:

  • Turbine Capital – Pär Hedberg, fd VD Sting
    Pär berättar om den nyligen lanserade deep tech fonden Turbine, uppbackad av svensk industri och deep tech inkubatorer i hela Sverige.
  • Bling Capital – Deqa Abukar, VD Bling
    Blings Deqa berättar om deras fond som skapats med ny målgrupp bland både bolag och investerare.
  • Norrsken Evolve – Johan Attby, General Partner Norrsken
    Fishbrain-grundaren Johan berättar om sitt nya jobb med Norrskens nyligen startade fond Norrsken Evolve med fokus på Europa och resiliens.

15.00 Fika

15.15 I huvudet på branschen 2025 – panel med affärsänglar från SISP och Nordic Angels nätverk. Vad rör sig i en investerares huvud hösten 2025 generellt? Vilka trender ser ni? Vad är de hetaste branscherna? Vad är topp eller flopp just nu?

16.30 Slut

18.00 Angel Prize middag börjar.
20.00 Angel Prize event börjar.

Varmt välkomna!

Kontakta Jonas Michanek vid frågor kring innehåll och upplägg (jonas.michanek@sisp.se)
Kontakta Nadia Liljeroth vid frågor om anmälningar eller praktiska frågor (nadia.liljeroth@sisp.se)