“En viktig resurs för att ställa om till ett mer hållbart samhälle”, säger Magnus Bårdén, Utvecklingsansvarig för Science Parks på SISP och Styrelseledamot i iHubs. Läs mer i denna intervju.
Genom det nya programmet Capacity vill SISP och iHubs Sweden främja praktisk systeminnovation i Sverige och bygga ett starkt nätverk av systemledare som tillsammans driver omställning. “En viktig resurs för att ställa om till ett mer hållbart samhälle”, säger Magnus Bårdén, Utvecklingsansvarig för Science Parks på SISP och Styrelseledamot i iHubs, som berättar mer om satsningen nedan.
I takt med att allt fler komplexa utmaningar växer fram i vårt samhälle behövs ledare som kan facilitera innovation som förändrar och utvecklar system som bidrar till att samhället utvecklas på ett hållbart sätt.
Vad var det som gjorde att SISP och iHubs Sweden ville skapa ett program som fokuserar på praktisk systeminnovation?
– Det finns många teorier, metoder och processer utvecklade men färre exempel på hur de ska användas i praktiken. Vi är övertygande om att vi behöver lära oss genom att dela erfarenheter, våga testa nya vägar och utforska ledarskapet i praktiken. Vi menar att det är en ny profession som behövs och vi vill stimulera till att Sverige får ett starkt nätverk av systemledare.
Capacity kommer att fokusera mycket på just erfarenhetsutbyte, varför är det extra viktigt i arbetet kring omställning och transformation?
– Det är ett utmanande ledarskap, det finns få exempel och inga givna framgångsfaktorer så vi behöver lära oss genom att göra och dela erfarenheter.
Vad är det långsiktiga målet för programmet?
– Målet är att skapa en stark bas av skickliga systemledare som kan vara resurser för hela samhället när komplexa utmaningar uppstår och omställning krävs.
Vad hoppas du personligen att deltagarna tar med sig från Capacity-programmet?
– Främst ett starkt nätverk av ledare som långsiktigt kan dela erfarenheter och etablera samarbeten över gränser. Självklart hoppas jag att alla får en bra bild av hur olika processer, metoder och verktyg kan användas och att var och en utvecklar sin ledarskapsförmåga.
Om Capacity
Läs mer om Capacity-programmet.
Frågor?
Magnus Bårdén –
Annica von Ahn –